Co nowego?


XX TAM Bacówka na Maciejowej w Gorcach dnia 14 czerwca 2014, 13.08
w kategorii Blog Tomka Jarmużewskiego
XX TAM Bacówka na Maciejowej w Gorcach
Przed nami czterodniowy weekend (19-22.06), a wraz z nim okazja na spotkanie z muzyką w górach. XX TAM Turystyczna Awangarda Muzyczna
w kategorii Blog Edwarda Stachury
Stachuriada w Grochowicach (2013) - fotorelacja
Poniżej krótka fotorelacja z grochowickiej Stachuriady. Co wyróżnia to wydarzenie od wielu innych letnich festiwali poetyckich w kraju?
w kategorii Blog Domu o Zielonych Progach
KONCERTY  Dom o Zielonych Progach - kwiecień 2013
Zapraszamy serdecznie na nasze kwietniowe koncerty: Śrem -18.04; Trouń -19.04; Legionowo -21.04; Warszawa -21.04. Więcej szczegółów na
GÓRY MOJE... dnia 26 marca 2013, 18.20
w kategorii Blog Wiesławy Kwinto-Koczan
GÓRY MOJE...
Góry moje.   Góry moje w majestacie swego prawa trwają. Po kamiennych schodach z wolna w niebo się wspinają   Góry d
SZCZĘŚLIWEGO POWROTU dnia 03 marca 2013, 13.25
w kategorii Blog Wiesławy Kwinto-Koczan
SZCZĘŚLIWEGO POWROTU
Szczęśliwego powrotu do słów zapomnianych, uleciałych dmuchawcem nad krajobrazy przejrzałe   Szczęśliwego powrotu do dom

Najnowsze komentarze

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Wydarzenia»Śpiewanki Turystyczne Muszyna-Złockie 2004

Śpiewanki Turystyczne Muszyna-Złockie 2004

Napisał 

„...hmm, nie ma prądu? A skąd macie ciepłą wodę? Nie ma bieżącej? Aha...”

Tak przebiegało wiele rozmów z wykonawcami zapraszanymi na Śpiewanki Turystyczne na bazie namiotowej Muszyna-Złockie. Na szczęście było też wiele takich, w których warunki panujące na studenckiej bazie witano z radością. Dzięki temu w 2001 roku mógł narodzić się Tematyczny Konkurs Muzyczny, czyli rzeczone już Śpiewanki Turystyczne.

Skąd idea takiej imprezy z dala od prądu i sponsorów, bez nagłośnienia, oświetlenia i wygodnych łóżek dla gości? To dość trudne pytanie, bo powodów było wiele. Ten najważniejszy to wyjazdy w góry, wspólne śpiewanie przy ognisku, gitara przytroczona do plecaka, granie w bazach namiotowych, w bacówkach, w schroniskach, na podgórskich dworcach kolejowych, czy na korytarzach pociągów. Na takie właśnie wspólne śpiewanie idealnie nadawała się prowadzona przez SKPB Łódź baza namiotowa w Złockiem. Kiedy zachodzi słońce, nastaje tam ciemność i tylko blask świec lub ogniska może pomóc w odnalezieniu znajomych twarzy. Trochę zapomniana, trochę na uboczu szlaków, z daleka od zabudowań Muszyny, z wyjątkowo rozległą polaną - miała stać się areną poczynań turystów wędrujących z gitarą i śpiewających przy ogniskach.

Aby nadać imprezie cechy szczególne, postanowiono na każdą z edycji ustalić temat przewodni. Każdy turysta wie, jak wielkie jest bogactwo i różnorodność piosenek śpiewanych na szlakach. Każdy też wie, jak wiele jest w trakcie wędrówki wyjątkowych chwil, zdarzeń, spotkań o których później powstają piosenki. Postawiono więc na przemyślność artystów i nieoczekiwane nadinterpretacje tematów przewodnich. Podobnie jak przy ognisku tak i na śpiewankowej scenie wystąpić mógł każdy z dowolnym repertuarem, ale szczególne względy czekały na piosenki związane z tematem przewodnim.

Na pierwszych Śpiewankach tematem tym były „Pociągi”. Kto z nas nie pamięta pociągu pełnego rajdowiczów, gitary grającej gdzieś na korytarzu, stukotu kół. I jak wiele piosenek o tym napisano! Tak oto 10 sierpnia 2001 roku w bazie namiotowej pojawił się przedział kolejowy, konduktor, zawiadowca oraz ponad 130 słuchaczy i wykonawców. Wśród nich byli Jan Błyszczak „Mufka”, Karol Płudowski, Marek Górski, Piotr „Słoń II” Trzeciak, „Wyspy Dobrej Nadziei”, Tomek Jarmużewski i wielu innych. Jury przyznało pierwsze wyróżnienia i nagrody.

W roku 2002 padło na jakże bliski każdemu turyście temat „Bary”. „Chłopak śląski - w barach szeroki, w ...”-to jedna z interpretacji tematu. Na bazie zagościł wystrój baru, a do wykonawców śpiewankowych dołączył „Dom o zielonych progach” i Grzegorz Śmiałowski.

Rok 2003 przyniósł temat przewodni „lala”, co było rajem dla „interpretatorów” tekstów piosenek. Szczęśliwie pogoda dopisała i przybyło ponad 230 osób! Po raz pierwszy Jury przyznało nominacje na OSPPT Yapa. Poza stałymi gośćmi na scenie zawitało Brzmienie Ciszy, Zgórmysyny z Córką i Grupa Wczorajsza. Swoją premierę w warunkach górskich miało także pierwsze w historii pianino turystyczne.

I tak właśnie w górskiej scenerii spotykają się miłośnicy wspólnego śpiewania piosenek znanych ze szlaków i gremialnie odśpiewują czasem już zakurzone, zapomniane piosenki i uważnie słuchają nowych utworów. Blask świec, muzyka gitar i głosy wykonawców nie przetworzone przez jakiekolwiek nagłośnienie pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat. Może dlatego, że ta muzyka narodziła się właśnie w górach.

Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku. Tym razem w dniach 6-7 sierpnia 2004 roku odbędą się Śpiewanki Turystyczne z tematem przewodnim „Droga”. Wszyscy dobrze wiedzą, że w ruchu jednostajnym S= v . t, a ponadto każdy z nas idzie jakąś drogą, która, jak w piosence Jacka Kleyffa, „...może być celem...”. Sami widzicie, jak wiele interpretacji się nasuwa.

Zapraszamy - zabierajcie plecak, namiot, gitarę i przybywajcie na Śpiewanki!

Bartek Zgorzelski

Więcej informacji na www.skpblodz.hg.pl lub pod numerem telefonu: 0 502 59 69 32.

 

Kiedy: 6-7 sierpnia 2004

Gdzie: Studencka baza namiotowa Muszyna-Złockie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone (*) są wypełnione.
W treści wiadomości możesz używać podstawowych znaczników HTML.


Partnerzy: