Co nowego?


XX TAM Bacówka na Maciejowej w Gorcach dnia 14 czerwca 2014, 13.08
w kategorii Blog Tomka Jarmużewskiego
XX TAM Bacówka na Maciejowej w Gorcach
Przed nami czterodniowy weekend (19-22.06), a wraz z nim okazja na spotkanie z muzyką w górach. XX TAM Turystyczna Awangarda Muzyczna
w kategorii Blog Edwarda Stachury
Stachuriada w Grochowicach (2013) - fotorelacja
Poniżej krótka fotorelacja z grochowickiej Stachuriady. Co wyróżnia to wydarzenie od wielu innych letnich festiwali poetyckich w kraju?
w kategorii Blog Domu o Zielonych Progach
KONCERTY Dom o Zielonych Progach - kwiecień 2013
Zapraszamy serdecznie na nasze kwietniowe koncerty: Śrem -18.04; Trouń -19.04; Legionowo -21.04; Warszawa -21.04. Więcej szczegółów na
GÓRY MOJE... dnia 26 marca 2013, 18.20
w kategorii Blog Wiesławy Kwinto-Koczan
GÓRY MOJE...
Góry moje.   Góry moje w majestacie swego prawa trwają. Po kamiennych schodach z wolna w niebo się wspinają   Góry d
SZCZĘŚLIWEGO POWROTU dnia 03 marca 2013, 13.25
w kategorii Blog Wiesławy Kwinto-Koczan
SZCZĘŚLIWEGO POWROTU
Szczęśliwego powrotu do słów zapomnianych, uleciałych dmuchawcem nad krajobrazy przejrzałe   Szczęśliwego powrotu do dom

Najnowsze komentarze

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Aktualności»Relacja z Yapy 2013
wtorek, 12 marca 2013 15:48

Relacja z Yapy 2013

38. YAPA już za nami. Z racji, że wszystkie relacje z koncertów pisane są chronologicznie, relacja wgórowa będzie wyjątkowo przedstawiona wedle alfabetu. Zaczynamy!

Sala YAPYA jak Atmosfera

Tegoroczna YAPA zaskoczyła wszystkich liczbą widzów. Stworzyli oni niepowtarzalny klimat – z jednej strony poetycki, a z drugiej – pełen werwy i nutki yapowego szaleństwa! Który inny festiwal gromadzi na widowni strażackie syreny, wielkie budziki i pilotów papierowych samolocików?!

Jerzy Bożykyapa vaderB jak Bożyk

Inauguracja festiwalu należała jak zawsze do niezawodnego Jurka Bożyka, specjalnie na jego koncert wgórowa ekipa przybyła z poświęceniem pospiesznym pociągiem! I nasze oczekiwania nie zostały zawiedzione, pojawiły się piosenki turystyczne, dentystyczne i śpiewane z równie utalentowaną Magdą Bożyk.

C jak Cotton

Klub Cotton przyciągnął do siebie wiele gitar i głosów, w przerwach między koncertami tętnił życiem i dudnił odgłosami wspólnego śpiewania. Tak więc zawłaszczenie litery C uważam za całkowicie zasłużone!

yapa andrzejewskiD jak Dzień Kobiet

W tym roku YAPA zaczęła się 8 marca, w bardzo miłe, choć posądzane o komunistyczne korzenie święto. Yapowicze nie zawiedli i rozdali Paniom na widowni kwiaty, które ozdabiały potem pokoje w akademikach, leżąc w wazonach improwizowanych z pewnych surowców wtórnych :).

E jak Ekipa YAPY

Jeśli już słodzimy organizatorom, to na całego – wypada pogratulować udanej organizacji i ogarnięcia wielkiej grupy wolontariuszy!

F jak Fikołek

Fikołek to mityczny postrach każdego Yapowego wykonawcy. Niczym morski kraken wyskakuje on nie wiadomo skąd i sieje popłoch na scenie. A publiczność mu kibicuje i domaga się satysfakcji :). Tym razem pewną innowację wprowadził Bartek Zgorzelski, próbując swoich sił w fikołku z mikrofonem w ręku. Cóż, wniosek z tego był taki, że lepiej było wynająć kaskadera!

G jak Goście

Na 38. Yapie znów spotkaliśmy przyjaciół z całej Polski, znów też poznaliśmy wielu nowych ludzi, z którymi warto zdobywać kolejne festiwale.

H jak Himalaiści

Środowiskiem górskim wstrząsnęła niedawno wiadomość o zaginięciu dwójki Himalaistów w drodze powrotnej z Broad Peak. Yapowa sala ucichła nagle w niedzielę, gdy Bartek „Pelton” Zalewski zadedykował jedną z piosenek właśnie im, wspinaczom schodzącym z gór. Aż ciarki przeszły po plecach!

I jak InterRegio

Wtrącę tu trochę prywaty, jako że łódzka atmosfera najwyraźniej przenosi się drogą kropelkową w inne rejony Polski. W powrotnym pociągu InterRegio konduktorzy, zobaczywszy yapowe atrybuty ekipy wolontariuszy wrocławskiego WPKS-u, zaprosili wszystkich do swojego przedziału i zachęcali do grania!

J jak Jury

Jury, czyli innymi słowy Konklawe Piosenki Turystycznej wystąpiło w bardzo szerokim składzie. Werdykt był wielkim, pozytywnym zaskoczeniem, miejsce „wyjadaczy” zajęli bowiem wykonawcy młodzi stażem, o bardzo świeżym repertuarze. Ale o nich będzie w dalszej części alfabetu!

K jak Katarzyna Rajewska i Andrzej Wawrzyniak

Duet ze Zduńskiej Woli, który zagrał w spokojnym i czarującym stylu. Pomimo braku fikołka jury nagrodziło jego występ III miejscem w konkursie wykonawców.

L jak Lokomotywa

Tak się zdarzyło, że rok 2013 jest w Łodzi rokiem Tuwima. Twórczość poety pojawiała się na YAPA dosłownie co chwilę, najpierw w formie „Ptasiego radia” czytanego po kolei przez wykonawców, a potem w piosence do słów znanej wszystkim Lokomotywy. Uff, jak gorąco!

Ł jak Łódź

Oczywiście litera Ł należy się miastu Łódź, którego uroki odkrywaliśmy przez trzy festiwalowe dni. Co prawda do gór mu daleko, ale jak przekonaliśmy się w listopadzie we Wrocławiu – wystarczy na chwilę zamknąć oczy i poszybować wraz z muzyką ponad szczyty!

M jak Mateusz Rulski-Bożek

Zwycięzca tegorocznego konkursu, który zaprezentował publiczności balladę na cześć C2H5OH. Buntownik z Uniwersytetu Warszawskiego, autor piosenek trudnych i – jak sam określa – zdegenerowanych, które mają jednak swój kameralny, poetycki urok.

N jak Nieobecni

Zdobywcy II miejsca w konkursie wykonawców, zagrali naprawdę świetnie, i podobno nawet byli obecni :). Przybyli do dalekiej Łodzi z Głogowa i potwierdzili wysoką formę z minionych festiwali.

O jak Orkiszowe smakołyki

Paweł Orkisz był dla mnie prawdziwym, scenicznym fenomenem. Swoją charyzmą ożywiłby nawet kamień, zmęczona już nieco publiczność zareagowała na jego występ z niekrytym entuzjazmem. Bardzo, bardzo udany koncert!

P jak Politechnika Łódzka

Wygląda na to, że to właśnie uczelnie techniczne są największą lokomotywą dla rozwoju polskiej kultury studenckiej. Łódzka Politechnika znów stanęła na wysokości zadania i zapewniła gościom dobrą infrastrukturę.

R jak Ranek

Yapowe poranki mieliśmy okazję oglądać nawet z sali koncertowej, sobotnie występy gwiazd trwały bowiem niemal do 5:00. Publiczność jednak nie straciła wigoru, gdyż czekała na ostatniego wykonawcę, czyli...

S jak Słodki Całus

...Słodki Całus od Buby! Widownia wykrzesała cały zapas sił na kiwanie się w rockowych rytmach Rolling Stonesów sceny turystycznej. Gdy wybrzmiały ostatnie bisy, niewiele już zostało do pierwszych promieni słońca.

T jak Tak

YAPA co roku zaskakuje, tym razem na scenie mieliśmy okazję oglądać oświadczyny jednego z organizatorów :). Na szczęście odpowiedź była pozytywna!

U jak U Studni

Swój koncert zagrał w piątek zespół U Studni, złożony głównie z dawnych członków Starego Dobrego Małżeństwa. W niemal rodzinnej atmosferze posłuchaliśmy najnowszych piosenek, śpiewanych przez Dariusza Czarnego, Olę Kiełb i Justynę Wojtkowiak.

V jak Vader

Podczas występu Domu o Zielonych Progach na widowni pojawiła się delegacja Imperium z Gwiezdnych Wojen. Sądząc po rytmicznych ruchach rąk Darth Vadera – piosenka studencka przypada do gustu nawet czarnym charakterom ;-).

W jak Walec

Gdy na scenę wszedł Marek Andrzejewski, publiczność zgodnie zażądała piosenki o walcu. A że życie polega na walce, widzowie pozostali nieugięci aż do końca!

Y jak Yapa

Z racji, że jedynymi polskimi słowami na Y są „yeti” i „YAPA”, wybrałem to bardziej pasujące. Aczkolwiek mało brakowało, aby w Łodzi pojawił się ten wielki, włochaty stwór, albowiem nagle zapanowała...

Z jak Zima!

Po wyjeździe z ciepłego Wrocławia wpadliśmy nagle w kocioł śniegu i mrozu. Ale już 5 minut po wyjściu z łódzkiego dworca, gdy znaleźliśmy górę (!) i potrenowaliśmy zjazd na karimacie, zrozumieliśmy, że atmosfery YAPY nie popsuje nic! I oby tak dalej! :)

Grzegorz Pietrzak

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 marca 2013 16:13

2 komentarzy

 • Link do komentarza T jak Tuwim wtorek, 12 marca 2013 19:40 napisane przez T jak Tuwim

  Uchwałą Sejmu VII kadencji z 7 grudnia 2012 rok 2013 ogłoszony został rokiem Juliana Tuwima. To dotyczy całej Polski, nie tylko Łodzi.
  A w refrenie było cały czas "Buch - jak gorąco" :)

  Raportuj
 • Link do komentarza jk wtorek, 12 marca 2013 18:45 napisane przez jk

  Y jak YesKiezSirumem?

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone (*) są wypełnione.
W treści wiadomości możesz używać podstawowych znaczników HTML.


Partnerzy: