Pod koniec 1982 roku w Nowosolskim Domu Kultury odbyła się grudniowa biesiada z balladą. Po niej instruktor muzyczny Tomek Subociałło zaprosił na kolejne spotkanie z piosenką, które miało się odbyć z początkiem nowego, roku przy okazji zachęcając do współpracy z grupą młodych artystów.
W odezwie na ten apel na spotkaniu pojawił się m.in. Krzysztof Mizgalski, absolwent wydziału weterynaryjnego we Wrocławiu przynosząc ze sobą balladę "Beskid" Andrzeja Wierzbickiego i inne piosenki grupy Seta. Piosenki bardzo się spodobały i był to początek fascynacji tym nurtem.
Był to też początek grupy Fart.
Szybko zapadła decyzja o wyjeździe grupy na festiwal piosenki turystycznej "Włóczęga" w Zielonej Górze. Czasu było mało i jak z rękawa posypały się autorskie piosenki członków zespołu, m.in. "Cudny dzień", który zdobył III nagrodę na tym festiwalu.
Zespół w swojej twórczości opierał się przede wszystkim na własnym repertuarze chociaż były też piosenki innych autorów.
Kolejne plany zespołu to występy na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Yapie, Bakcynaliach, w Myśliborzu i innych tego typu festiwalach. Były też lokalne biesiady z zespołem dla mieszkańców Nowej Soli.
Do sukcesów zespołu trzeba zaliczyć II nagrodę na Yapie w Łodzi za piosenkę "Pociąg donikąd". `Na Giełdzie w Szklarskiej Porębie nagrodzone zostały piosenki"Cudny dzień", "Muzyka" i "Wodobranie", a w Lublinie trzecią nagrodę otrzymała piosenka "W podróży".
W tamtejszej, dość szarej i trudnej rzeczywistości lat osiemdziesiątych muzyka była dla członków zespołu swego rodzaju odskocznią od siermiężnej rzeczywistości. Były też problemy z cenzurą. Piosenki "Owieczki" i "Wspomnienie dobrej drogi" dostały "szlaban" od cenzora, co nie przeszkodziło jednak w ich publicznym wykonywaniu.
Zespół działał do 1988 roku.
Fart tworzyli: Tomasz Subociałło- mózg grupy, twórca wielu piosenek, gitarzysta, Dorota Markowska (śpiew), Małgorzata Emiliańczyk (skrzypce, śpiew), Sabina Zaleska (śpiew), Ewa Grenda (śpiew), Krzysztof Mizgalski (gitara, śpiew), Mirosław Dziechciaruk (śpiew), Wacław Żuk (gitara basowa).
Z zespołem współpracowali w różnych okresach Grzegorz Kamiński (gitara basowa), Wiesław Drygas (gitara), Anna Biegańska (śpiew).
Mimo upływu wielu lat piosenki Fartu przetrwały. Śpiewane po dziś dzień m.in. przez grupę Seta.
Jesienią 2009 roku powstał pomysł przypomnienia dawnego brzmienia piosenek Fartu w postaci nowej płyty.
W nagraniach uczestniczyli Krzysztof Mizgalski (gitara, śpiew), Zuzanna Mizgalska (śpiew), Iwona Mizgalska (śpiew), Piotr Mizgalski (gitary), Zbyszek Pomian (śpiew), Marek Graniczny (śpiew), Wojtek Maziakowski (gitara basowa).
Gościnnie zagrali Wojtek Czemplik (skrzypce), Wojtek Młotkowski (harmonijka), Wacław Juszczyszyn gitara w piosence "Rusinowa".
Nagrań dokonano na przełomie 2009/2010r. w studiu Wacława Juszczyszyna we Wrocławiu.
Zapraszamy Was do zanurzenia się w klimat fartowskich ballad.
1. Wspomnienie dobrej drogi
2. Dla Joanny '85
3. W podróży
4. Stara gitara
5. Owieczki
6. Są słowa
7. Pociąg donikąd
8. Rusinowa
9. Cudny dzień
10. Tylko Samba
11. Parę słów
12. Pod parasolem
13. Zmierzch
14. Zimowa piosenka
15. Pozdrowienie
16. Muzyka
Kup płytę