Jesteś tutaj:Poezja»Wiesława Kwinto-Koczan
czwartek, 05 sierpnia 2010 17:30

Wiesława Kwinto-Koczan

Napisał 
Publikacje książkowe:
- Szlakiem (2004)
- Nocne niebo śpiewa aniołami
- Zawrócić

Wiesława Kwinto - Koczan urodziła się w Krystynopolu na ziemi lwowskiej. Przesiedleńcze losy rzuciły całą rodzinę w Bieszczady, z którymi jest emocjonalnie związana do dziś. Ukończyła jedyne w Polsce technikum torfowe w Elblągu i filologię rosyjską. Zajmowała się sprawami kultury, a pracując w Nadmorskim Parku Krajobrazowym - ochroną przyrody. Kilkanaście ostatnich lat spędziła ponownie w Bieszczadach, pracując w szkole. Od 10 lat na emeryturze, mieszka obecnie w Toruniu. Za swoje miejsce na ziemi niezmiennie uznaje Bieszczady z ich magią, bogactwem natury, nieodkrytym do końca magnetyzmem przyciągającym spragnionych niezwykłych przeżyć i odczuć - tęskniących za "jednoczesnym dotykiem nieba i ziemi...".

Zaczęła pisać zaledwie 6 lat temu. Jej wiersze o Bieszczadach przeplatają się z refleksjami o codzienności. W maju 2004 roku ukazał się jej pierwszy tomik zatytułowany "Szlakiem". W tej niewielkiej książeczce zebrano pierwsze wiersze autorki podzielone na dwie części - "Szlakiem przez Bieszczad" oraz "Szlakiem przez życie". Wkrótce po ukazaniu się zbiorku, na Festiwalu Bieszczadzkie Anioły, autorka zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Jednego Wiersza za utwór pt. "Chrystus Bieszczadzki". W tym samym roku nawiązała kontakt z zespołem Małżeństwo z Rozsądku. Roczna współpraca zaowocowała tekstami piosenek dla zespołu. Trzy z nich - Bosonogie Anioły, Jaka jesteś po latach i List z szuflady - ukazały się na wydanej w październiku 2005 roku płycie zatytułowanej "Hotelik Spóźnionych Miłości" i aż pięć na kolejnej "Labirynt wspomnień". Wiele nowych wierszy zostało już opracowanych muzycznie, są śpiewane na koncertach i stanowią materiał na nową płytę zespołu.

Po teksty autorki sięgają też inne zespoły z "krainy łagodności"- Dom o Zielonych Progach, Cisza jak Ta, Pod Jednym Dachem, Siudma Góra, Leonard Luther, Sławek Kusz i inni. Można je usłyszeć także wśród konkursowych zmagań na różnych scenach. Od debiutu w 2004 r ukazały się dwa kolejne tomiki "Nocne niebo śpiewa Aniołami" (2008) oraz "Zawrócić" (2010). Aż pięć wierszy Wiesławy Kwinto - Koczan znalazło się w antologii poezji bieszczadzkiej zatytułowanej "Natchnieni Bieszczadem". Twórczość autorki przybliża czytelnikom "Gazeta Bieszczadzka", miesięcznik "Bieszczady", a niektóre teksty można znaleźć w poświęconym Bieszczadom folderach, albumach i innych wydawnictwach. Autorka jest często zapraszana na spotkania z miłośnikami poezji w różnych częściach kraju. Oto kilka linków związanych z ostatnimi spotkaniami z autorką: 19.04.2010 - spotkanie w Czersku - ze strony Urzędu Miasta i Gminy Brusy
19.03.2011 - Festiwal Nastroje w Katowicach - strona festiwalu
02.04.2011 - spotkanie w Opolu - z bloga Basi B Każdy, kto chciałby porozmawiać z Wuką lub do niej napisać, może to zrobić bez wahania i w każdej chwili, korzystając z maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

(info pochodzi z autorskiej strony: wukowiersze.pl)

Czytany 21526 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 grudnia 2011 14:28

5 komentarzy

 • Link do komentarza Tom z Sopotu czwartek, 05 lipca 2012 11:43 napisane przez Tom z Sopotu

  Ach, ja gapa! No nic, zakładam, że podczas któregoś z letnich festiwali nie uda nam się już minąć. :-)

  Raportuj
 • Link do komentarza WUKA poniedziałek, 04 czerwca 2012 17:58 napisane przez WUKA

  Dziękuję Tomie. Na YAPIE siedzieliśmy na wyciągnięcie ręki ale...śmiałości brakło ..! Nic to, okazji będzie jeszcze kilka jak mniemam! Serdeczności. WUKA

  Raportuj
 • Link do komentarza Tom z Sopotu poniedziałek, 04 czerwca 2012 15:22 napisane przez Tom z Sopotu

  Z beznadziejnym opóźnieniem odwzajemniam pozdrowienie! Rym cokolwiek częstochowski wyszedł wprawdzie, niemniej pozdrawiam bardziej z pomorska i liczę, że kiedyś w końcu uda nam się spotkać. :-)

  Raportuj
 • Link do komentarza WUKA poniedziałek, 08 sierpnia 2011 17:53 napisane przez WUKA

  Dzięki za aktualizację!

  Raportuj
 • Link do komentarza WUKA niedziela, 31 lipca 2011 17:33 napisane przez WUKA

  Zapraszam na www.wukowiersze.pl ( tam informacje bardziej aktualne niż "archiwalne" tu )
  Pozdrawiam.
  WUKA

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone (*) są wypełnione.
W treści wiadomości możesz używać podstawowych znaczników HTML.