Jesteś tutaj:Muzyka»Mariusz Zadura»Mariusz Zadura

Mariusz Zadura

Mariusz Zadura to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny studenckiej. Dorastał w atmosferze lubelskiego festiwalu Bakcynalia, tam też przypadł jego debiut i III miejsce w 1982 roku. Jako miłośnik górskich wędrówek opisywał poetyckim językiem piękno gór, jego liryczne kompozycje okraszone doskonałą muzyką szybko przenikły do kanonu piosenki turystycznej. W kolejnych latach otrzymał szereg nagród (II i I miejsce na Bakcynaliach '83 i '84, III miejsce na YAPA'83, I miejsce na Wancie'83, II i I nagrodę na OPPA '83 i '86, Grand Prix YAPA'86).
Od 1986 do 1988 roku tworzył muzyczny duet z Tomaszem Szczęsnym (występowali z programem autorskim "Popiół czy diament"), w tym czasie jego utwory nabrały poważniejszego charakteru i zaczęły się odnosić bezpośrednio przeciwko komunistycznym władzom. Po 1988 roku Mariusz Zadura zszedł ze sceny i poświęcił się pracy jako lekarz kardiolog, od czasu do czasu przypomina jednak publiczności swoją niezwykłą twórczość. Ostatni jego koncert odbył się podczas lubelskiego festiwalu Bakcynalia 2010.

Zdjęcie w nagłówku z archiwum Łukasza Miazka (autor nieznany)
Czytany 18105 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza Włodek poniedziałek, 04 kwietnia 2011 20:12 napisane przez Włodek

    Witam,
    Pamiętam zachwyt nad piosenkami Mariusza z koncertów na Yapie w latach osiemdziesiątych, może dałoby się go namówić na następne koncerty, na Bakcynaliach nie mógł być każdy... Pozdrawiam wszyskich, Włodek z Gdyni

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone (*) są wypełnione.
W treści wiadomości możesz używać podstawowych znaczników HTML.